Tribuna
Porcii sălbatici distrug culturile agricultorilor din Micăsasa
La fel ca în ultimii ani, agricultorii se aşteaptă ca mare parte din munca lor de peste an să fie făcută una cu pământul de animalele sălbatice. Până în acest moment, porcii au „atacat” mai multe loturi însămânţate cu cartofi. Agricultorii spun că nu peste multă vreme, va veni şi rândul porumbului să fie distrus de animalele sălbatice.
Disperare şi neputinţă. Aceasta este starea de spirit a agricultorilor din Micăsasa, care şi în acest an şi-au văzut distruse culturile agricole de porcii sălbatici. Ca şi cum nu s-ar mai trezi dintr-un coşmar de câţiva ani, agricultorii din comună se confruntă cu aceeaşi problemă, care pare să nu mai aibă nicio şansă de rezolvare: devastarea culturilor de cartofi pentru început, apoi şi de porumb, de către porcii sălbatici. Şi în acest an, loturi însemnate de culturi au fost făcute una cu pământul de animale, agricultorii asistând neputincioşi la distrugerea muncii lor. Oamenii sunt de-a dreptul disperaţi şi afirmă că nu mai este mult până când vor renunţa cu totul la agricultură. Dacă până în acest moment, porcii au atacat doar culturile de cartofi, agricultorii se tem ca nu peste multe săptămâni, porumbul să aibă aceeaşi soartă. „Şi anul acesta întâmpinăm greutăţi mari în ceea ce priveşte distrugerile pe care le cauzează porcii sălbatici la culturile de cartofi şi probabil şi la porumb nu peste multă vreme. Sunt probleme multe, sunt distrugeri mari la terenurile locuitorilor iar oamenii sunt nemulţumiţi pe această temă. Ar trebui intervenit de către organismele cu abilităţi în acest domeniu, astfel încât să nu mai avem atâtea probleme. O posibilă soluţie ar fi crearea unor „perdele” de culturi la marginea pădurilor, adică unele suprafeţe însămânţate cu diverse cereale, astfel încât porcii sălbatici să nu mai ajungă la culturile de porumb sau cartofi”, ne-a spus primarul din Micăsasa, Sorin Popa.
Situaţia critică din Micăsasa nu este una de ieri, de alaltăieri. Şi aşa cum ne-am obişnuit de prea multe ori, este foarte posibil că distrugerile să continue fără niciun fel de probleme, iar agricultorii să fie singurii perdanţi în toată această afacere. De altfel, oamenii afirmă cu mâna pe inimă că sunt tot mai tentaţi să renunţe cu totul la agricultură pentru că, spun ei, de ani buni lucrează în pierdere şi nicio autoritate, fie ea locală sau judeţeană, nu i-a ajutat cu nimic.



comentarii
1 comentarii

Porci mistreti la Micasasa? Da de unde d-lor ! Asociatiile de vanatoare spun ca sunt foarte putini si aceia nesemnificativi.Locuitorii care lucreaza pamantul, in schimb, o simt pe pielea lor distrugandu-le recoltele in proportie (in unele locuri) de peste 80%.De ce vanatorii ascund cu nerusinare adevarul? Singura solutie pentru cei pagubiti este otrava. Poate ca in felul acesta se vor lua ceva masuri.
Localnic
13.07.2009 10:06
Din aceeasi categorie
Abonamente

Targul de Cariere

TUTTI

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna