Tribuna
Elevi medieşeni – la un schimb de experienţă în Ungaria
Elevi medieşeni – la un schimb de experienţă în Ungaria

Primăria municipiului Mediaş în colaborare cu Biblioteca “Szechenyi Istvan” din Şopron  a organizat un schimb cultural în perioada 28 iunie-6 iulie la care au participat 10 elevi de la şcolile generale “Istvan Batthory şi Hermann Oberth”. Timp de o săptămână, copiii au avut ocazia să se familiarizeze cu tradiţiile şi cultura locală din oraşul maghiar Şopron, dar şi să participe la diferite activităţi cultural-sportive alături de colegii lor maghiari. “Acest schimb de experienţă reprezintă esenţa relaţiilor de înfrăţire dintre două localităţi,  membrii comunităţilor au ocazia  astfel de a se întâlni şi de a lega prietenii. Municipiul Mediaş este înfrăţit din 1994 cu oraşul Şopron, iar un pas important în cadrul colaborării dintre cele două municipalităţi îl reprezintă menţinerea legăturilor create şi încurajarea promovării schimburilor directe prin participarea la activităţi specifice”, ne-a spus viceprimarul Teodor Neamţu.



comentarii
0 comentarii

Din aceeasi categorie
Abonamente

Targul de Cariere

TUTTI

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna