Tribuna
Eroii militari, omagiaţi la Fântânele de Ziua Armatei
Dumitru CHISELIŢĂ
4194 vizualizari
Eroii militari, omagiaţi la Fântânele de Ziua Armatei

Chiar dacă Sibiul, a fost, ca să spu¬nem aşa, „centrul” manifes¬tărilor omagiale dedicate Zilei Armatei României, nici satele Măr¬ginimii nu s-au lăsat mai pre¬jos. Ne referim aici la satul Fân¬tânele (Cacova) unde, ieri, la mo-numentul eroilor, un grup de ini¬moşi foşti militari şi la fel de ini¬moşi localnici au organizat un ceremonial care să reamintească de jertfa înaintaşilor noştri pentru apărarea patriei române, pe câm¬¬purile de bătălie, chiar cu preţul vieţii. Ceremonialul de ieri a fost organizat de Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere filiala Sibiu, cu spri¬jinul, am putea spune, esenţial, al col. (r) Nicolae Albu, principalul factor local implicat în asemenea evenimente, Asociaţia Cultul Eroilor filiala Sibiu şi cu sprijinul comunităţii locale din sat. Ceremonialul a început printr-un cuvânt introductiv rostit de col. Albu, urmat de o slujbă de pomenire a celor căzuţi, oficiată de preotul Nicolae Drăghici şi de ceremonialul depunerii de coroane de flori. A urmat apoi un scurt program artistic, de cântece şi poezii patriotice, susţinut de un grup de elevi din Fântânele (elevi la şcoala din Sibiel) coordonaţi de învăţătoarea Claudia Popa. Despre semnificaţia evenimen¬tului, luptele românilor atât în Cacova/Fânt]nele cât şi în Al doilea Război Mondial, legătura armată-biserică şi contribuţia ca¬covenilor la jertfele de pe câmpul de luptă au vorbit primarul comu¬nei Sălişte, Horaţiu Răcuciu, prezent şi el la manifestare, col. (r) Nicolae Albu, preotul Nicolae Drăghici, col (r.) Ioan Părean, preşedintele ANCMRR Sibiu şi col. (r) Ioan Misinger. Monumentul Eroilor de la Fântânele a fost ridicat în anul 1976, în amintirea ostaşilor din Regimentul 2 Vâlcea, căzuţi, în septembrie 1916, în lupta de pe dealul Merezi. Tot aici, pe faţada acestui monument, se află înscrise şi numele a 23 de ostaşi din localitate, căzuţi în primul şi Al doilea Război Mondial şi că, în ciuda faptului că „reglementările din vremea comunismului inter¬ziceau asta, au fost trecuţi şi eroii satului căzuţi în luptele de pe frontul de răsărit. Principalul element artistic al monumentului îl constituie chipul turnat în bronz al unui militar român, creaţie a sculptorului Horia Geosanu de la Studioul de Arte Plastice al armatei, alături de un basorelief care ilustrează o scenă de luptă din timpul primului război mon¬dial. Evenimente comemorative similare au loc aici, la Fântânele, şi de Ziua Eroilor şi ar fi bine ca asemenea manifestări să se regăsească pe lista de „priorităţi culturale” ale mai multor comune şi sate din judeţ pentru că, înainte de a fi „europeni”, suntem totuşi români.



comentarii
2 comentarii

Foarte frumos. Onor eroilor care si-au dat viata pentru libertatea noastra.
mihai
26.10.2012 10:03
Pacat ca nu toate localitatile sibiene isi cinstesc eroii, ca cei din Cacova. Felicitari, domnule col. Albu !
Livius
26.10.2012 21:12
Din aceeasi categorie
Abonamente

Targul de Cariere

TUTTI

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna