"Sperăm ca noua conducere să ne sprijine pentru a deveni (măcar) departament de sine stătător"
- declară prof. univ. dr. Dionisie Marian Turcu, coordonatorul colectivului de educaţie fizică şi sport din cadrul Facultăţii de Ştiinţe a ULBS -
Pentru că, în ultima vreme s-au produs tot felul de modificări în învăţământul superior românesc, l-am abordat pe universitarul sibian Dionisie Turcu, pentru a afla dacă:
- Se mai face sport în Universitatea "Lucian Blaga"?
- Programele de studii universitare din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu la domeniul Educaţie fizică şi sport se desfăşoară pe două cicluri de studii:
- ciclul I - studii universitare de licenţă cu două programe acreditate: A - Educaţie fizică şi sportivă şi B - Sport şi performanţă motrică.
- ciclul II - studii universitare de master cu două programe acreditate: A - Educaţie fizică şi şcolară şi B - Antrenament şi performanţă.
Programele de licenţă au durată de 3 ani, iar cele de master sunt orientate preponderent spre formarea competenţelor profesionale cu durată de 2 ani.
Pentru admiterea în anul universitar 2012-2013 avem alocate 55 de locuri din care am solicitat la buget 45, restul fiind la taxă.
Din acest an universitar, conform noii legi a învăţământului s-a reintrodus, în mod obligatoriu, şi a doua probă la examenul de licenţă. Astfel, acesta cuprinde: proba 1 - scrisă (întrebări din discipline de specialitate) şi proba 2 - orală (susţinerea lucrării de licenţă).
Disciplina "Educaţie fizică şi sport" este obligatorie, fiind cuprinsă în planurile de învăţământ la facultăţile de neprofil. Se recomandă acordarea de credite transferabile de către consiliile facultăţilor, fiindu-i dată astfel importanţa meritată în calitate de disciplină complementară.
- Cum este apreciată această disciplină de cei care fac evaluările?
- Domeniul Educaţie fizică şi sport din cadrul universităţii sibiene a fost clasificat în categoria B, înaintea unor centre vechi, cu tradiţie, ceea ce este lăudabil şi încercăm în continuare să ne menţinem pe aceeaşi poziţie, chiar să promovăm dacă se poate, mai ales dacă vom fi sprijiniţi de noua conducere a universităţii privind construcţia unui complex sportiv (acoperit şi în aer liber), pe terenul din spatele grupului Şcolar de Construcţii şi Arhitectură "Carol I" Sibiu. Documentaţia a fost întocmită de doi ani de zile, aşteptăm finanţarea lucrării din partea ministerului.
- Există şanse să deveniţi facultate de sine stătătoare?
- Actualmente facem parte din Departamentul de Ştiinţe ale Mediului, fizică, educaţie fizică şi sport, care reuneşte trei foste catedre, lucru oarecum nefiresc.
Deocamdată, din păcate, conform legislaţiei în vigoare, privitoare la reorganizarea învăţământului în departamente care trebuie să fie alcătuite din minim 25 de cadre didactice titulare, facem parte din acest departament heterogen.
Având în vedere că deservim întreaga universitate, dar avem şi specializările menţionate mai sus, sperăm ca noua conducere să ne sprijine pentru a deveni departament de sine stătător în cadrul Facultăţii de Ştiinţe.
În ţară, în cadrul universităţilor funcţionează facultăţi de profil sportiv, noi fiind printre puţinele specializări care funcţionăm în această formă în cadrul Facultăţii de Ştiinţe.
Pentru a putea face pasul următor (o viitoare Facultate de Educaţie fizică şi sport), ar trebui să fim cel puţin departament de sine stătător, demers bazat pe experienţa acumulată în cei 20 de ani de existenţă a învăţământului sportiv superior la Sibiu. Trebuie să precizez aici că învăţământul sportiv sibian are o tradiţie de peste 160 de ani, bazele lui fiind puse de către mari înaintaşi ca Stefan Ludwig Roth, Karl Badewitz, Wilhelm Binder etc.
- Din câte ştiu, mulţi sportivi de performanţă au învăţat aici...
- În fiecare promoţie, pe lângă majoritatea absolvenţilor care vor deveni profesori şi antrenori sau angajaţi în alte domenii de activitate (învăţământ, cluburi, poliţie, jandarmerie etc.), avem şi un grup de sportivi de mare performanţă pe care-i sprijinim şi ne mândrim cu ei. Mi-ar fi imposibil să-i enumăr în acest spaţiu limitat pe toţi. O voi face însă în monografia pe care încerc să o realizez cu ocazia evenimentului aniversar din acest an.
Menţionez doar câţiva fără să se supere ceilalţi: Steliana Nistor, Mihaela Stănuleţ, Sabina Cojocar, Raluca Bugner - gimnastică; Daniela Cârlan, Monica Stoian, Elena Hila - atletism; Claudiu Bastea, Valentin Radu, Daniel Natea, Cristian Stanciu - judo; Liana Pall - culturism (triplă campioană europeană şi mondială); Florin Bârluţ, Anca Firidon - karate. Majoritatea sunt nume arhicunoscute în ramurile sportive respective şi au participat la CN, CB, CE, CM sau JO. Nu vreau să-i uit nici pe jucătorii din Divizia A la baschet, fotbal, rugby, handbal, volei şi lista ar putea continua.
O parte dintre cei menţionaţi au primit diplome de excelenţă, premii în bani şi burse de performanţă din partea conducerii universităţii, ca o recunoaştere a rezultatelor de excepţie.
Numeroase medalii de aur, argint şi bronz au fost obţinute de studenţii noştri la Campionatele Universitare de Judo din ultimii 10 ani, dar şi la alte discipline. Cel mai recent rezultat a fost succesul obţinut în iarnă la atletism, la Campionatul Universitar de sală de la Bacău, unde Victor Drăgan - anul III E.F.S., la proba de 400 m a obţinut medalia de aur, el fiind totodată şi component al lotului României care se pregăteşte pentru Jocurile Olimpice de la Londra.
Studenţii specializării E.F.S. se bucură de recunoaştere profesională şi pe tărâm didactic, atât în ţară, cât şi în străinătate. În ultimii 10 ani peste 30 de studenţi au beneficiat de burse Erasmus la universităţi din Belgia şi Danemarca, aflate încă în curs de derulare.
- În orice domeniu, baza materială este determinantă. De ce oare nu s-a făcut nimic în acest sens în universitatea?
- Şi pentru mine rămâne o enigmă, mai ales că mulţi dintre managerii din facultăţi declarau cândva că iubesc sportul. S-au construit multe facultăţi noi şi mari (Ingineria, Ştiinţele economice, Medicina), cu o mulţime de studenţi, fără săli de sport, fără a putea să le ofere o alternativă plăcută vizavi de studiul intelectual.
Sper că actualul rector, prof. univ. dr. ing. Ioan Bondrea, mare iubitor şi practicant al sportului, va face tot ce-i stă în putinţă să convingă autorităţile în vederea finanţării complexului sportiv multifuncţional pe care îl dorim pentru o mai bună desfăşurare a procesului didactic.
- De la Graţian Şteţiu încoace, dacă fiecare rector ar fi făcut câte ceva, acum sportul universitar sibian ar fi avut multvisatul complex sportiv. Să sperăm...

