Tribuna
Un poliţist la peste 370 de sibieni
Laura BUCIU
2749 vizualizari
Un poliţist la peste 370 de sibieni
Judeţul Sibiu are nevoie de încă 88 de poliţişti. Cu o populaţie stabilă de 376.000 de locuitori, judeţul are, în prezent, un număr de 923 de cadre. Cam unul la 376 de sibieni. O fi mult sau puţin? Raportul Poliţiei Sibiu arată o rată scăzută a infracţionalităţii în judeţ. Cu toate acestea, ea există şi fiecare dintre noi, care se confruntă cu o situaţie limită, ştie câtă nevoie ar avea ca numărul poliţiştilor să fie mărit. Chiar dacă, uneori, îi blamăm.

Desfiinţarea Poliţiei Locale nu a dus la restructurări

În urmă cu mai bine de doi ani, în toată ţara se „ordona” reorganizarea Poliţiei Locale, interpretată atunci ca un fel de desfiinţare. Potrivit Poliţiei Sibiu, în judeţ nu a dispărut niciun post. Ba, mai mult, atunci când s-au reînfiinţat posturile de poliţie rurală, au fost încadraţi 19 agenţi de poliţie. „Inspectoratul de Poliţie al judeţului Sibiu func­ţionează cu un număr de 923 de cadre. În prezent, există un deficit de personal de 88 de posturi. Nu au existat cazuri de disponibilizări, iar de la reîn­fiinţarea posturilor de poliţie rurală, au fost repartizaţi 19 agenţi de poliţie proveniţi din instituţiile de învăţământ ale MAI”, a spus, pentru TRIBUNA, Elena Welter, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Sibiu.

Poliţişti delegaţi

Fiecare post de poliţie „re-s­tructurat” a fost reînfiinţat, astfel că, spune Elena Welter, nu există, în prezent, decât un singur caz în care clădirea în care funcţiona Postul de Poliţie este nefuncţională. Este vorba de Postul de Poliţie Axente Sever.
Sunt, însă, zone din Sibiu unde nu există poliţist numit în funcţie. În astfel de situaţii, în localităţile unde nu există poliţist numit în funcţie, ser­viciul este asigurat de poliţişti delegaţi.
Şi acolo, la fel ca în toate zo­nele judeţului Sibiu, se în­cear­că prevenirea şi com­baterea infracţionalităţii. „Pre­venirea şi combaterea infrac­ţionalităţii constituie priorităţi ale Inspec­toratului de Poliţie al Judeţului Sibiu, activităţile de prevenire şi combatere des­făşurându-se conform meto­dologiilor prevăzute prin programele Poliţiei Române derulate la nivel naţional, adaptate la specificul judeţului Sibiu”,  mai spune Elena Welter.

Sibienii fură de peste tot

În ceea ce priveşte mica infracţionalitate, la nivelul municipiului Sibiu, ea este generată în principal de furturi, îndeosebi cele din autove­hicule sau de componente exterioare ale autovehiculelor.
Sunt şi zone pe care hoţii par să le fi desenat pe harta municipiului. Astfel, în zona Terezian – Piaţa Cibin, dar şi în centrul oraşului: Piaţa Mică, Piaţa Mare şi Nicolae Bălcescu, trebuie să fiţi atenţi la genţi. Aici este zona preferată a hoţilor din genţi, buzunare sau poşete.
Dacă mergeţi cu maşina în zona Hipodrom sau zona cartierului Vasile Aaron, fiţi cu băgare de seamă ce lăsaţi în maşină sau unde parcaţi. De aici sunt cele mai multe reclamaţii în ceea ce priveşte furturile din autoturisme.
Hoţii mai „vânoşi”, cei care intră în casele oamenilor o fac mai cu seamă în cartierul Hipodrom, dar şi în zonele centrale, oarecum turistice.





comentarii
0 comentarii

Din aceeasi categorie
Abonamente

Targul de Cariere

TUTTI

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna