Tribuna
La Hoghilag e caniculă, dar nu e apă
Vasile ANTIPA
2258 vizualizari
La Hoghilag e caniculă, dar nu e apă

Situaţie incredibilă la Hoghilag, acolo unde de o lună de zile, oamenii nu mai au strop de apă la robinete. Problema a apărut din cauza unor lucrări la realizarea siste­melor de apă şi canali­zare la Dumbrăveni, oraş de unde este alimentată şi loca­litatea Hoghilag. Dacă la început apa a venit cu pre­siune scăzută, de o lună de zile oamenii trăiesc un ade­vărat calvar. În plină caniculă sunt nevoiţi să îşi facă rost de apă cum pot pentru consum dar şi pentru animale. Problema este că nimeni nu ştie în acest moment când va fi remediată situaţia.
Am ajuns la Hoghilag miercuri la ora 13. Bestială oră, având în vedere că mergeam într-o localitate fără apă. Am coborât din maşină hotărâţi să ne răcorim, după care să ne apucăm de treabă. După cele probabil peste 45 de grade din autoturism, am coborât în... cel puţin 40-43 de grade la soare. Oamenii se adunaseră ciorchine la porţi, unul mai hotărât decât celălalt să îşi spună păsul. Am renunţat la ideea de răcorire, nu de alta dar în faţa porţilor am văzut bidoanele şi bu­toaiele cu apă, aduse de te miri unde şi am zis să nu le con­sumăm şi noi apa oa­menilor. Aşa că ne-am apucat de treabă. Nu a fost nevoie de nicio intrebare, pentru că oameni ştiau că vin „cei de la ziar” şi au început. Iar primul vizat: primarul proaspăt reales. „Nu face nimic pentru noi, ştie de problema cu apa de două luni de zile, dar nu face nimic. Comuna nu are apă şi el (primarul-n.red.) este în concediu. Se poate aşa ceva? Cum credeţi că putem rezista fără apă în căldura asta? De-abia apu­căm să ne spălăm şi noi, că altfel ne împuţim cu totul”, a spus primul dintre interlo­cutori. De pe două bidoane ne zâmbea şăgalnic primarul proaspăt ales, într-unul din afişele de campanie lipite ostentativ sau nu tocmai pe recipientul care conţine licoa­rea atât de rară la Hoghilag. „Să faceţi poză la afişul ăsta, acolo e primarul. El e plecat în concediu şi noi stăm fără apă. Ne rugăm de oamenii care mai au fântâni să ne lase să luăm o găleată-două, dar nici ăia nu ne mai dau apă de câteva zile. Ca să beau apă, a trebuit să aduc din Prod”, a spus un alt localnic.
Ce e de făcut?
Hotărâţi să aflăm care e de fapt problema, ne-am depla­sat la Primăria Hoghi­lag. Aici l-am găsit pe viceprimarul Ioan Szombati, care a făcut lumină în privinţa crizei apei. „Pot să vă spun că de două luni de zile s-au făcut nişte lucrări la bazinele de la Dum­brăveni. În prima deca­dă a lunii mai am avut apă cu inter­mitenţă, fapt care a condus la alimentarea par­ţia­lă cu apă a locuitorilor din Ho­ghilag. De o lună de zile lip­seşte apa cu desăvârşire. Am luat legătura cu cei de la Dumbrăveni, care au spus că apa nu ajunge să alimenteze şi comuna Hoghilag. Am luat legătura şi cu directorul de la Apa Târnavei Mari Mediaş care mi-a promis că de săp­tămâna ce a trecut va fi apă, bazinele vor fi încărcate, vor fi pline şi va asigura apa şi la Hoghilag. Nu s-a întâmplat aşa, iar marţi am făcut o adresă prin care îi făceam răspun­zători de faptul că nu au asi­gurat apa în toată localitatea Hoghilag. Miercuri l-am căutat din nou pe directorul Apa Târnavei Mari, însă era în şedinţă. Voi încerca să vorbesc şi joi cu directorul. Tot astăzi am mai vorbit cu inginerul de la Dumbrăveni şi mi-a spus că nu ştie când se rezolvă problema”, a spus Szombati.
Un lucru e foarte clar: Sfântu’ Aşteaptă este cel mai bun termen de rezolvare a realimentării cu apă a locali­tăţii Hoghilag. Până atunci, oamenii se descurcă cum pot: fie se milogesc de vecinii care au fântâni, fie sunt pur şi simplu la mila autorităţilor locale.



comentarii
1 comentarii

mda si nu numai ca e dezastru dar e si "iadul" pe pamant in acea comuna...nu numai acolo ci si in toata tara...
alisa
12.07.2012 01:38
Din aceeasi categorie
Abonamente

Targul de Cariere

TUTTI

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna