
Inspectoratul Școlar Județean Sibiu a anunțat că luni erau 294 de unități de învățământ în Scenariul 1 (verde), cu participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție sanitară. Numărul este cu 5 unități de învățământ mai mic față de ultima zi de raportare, vineri.
De asemenea, 41 de unități de învățământ sunt în Scenariul 2 (galben). Acesta presupune participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție, respectiv revenirea parțială (prin rotație de una-două săptămâni) a elevilor din celelalte clase de gimnaziu și liceu, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție. Aici, numărul este mai mare 5 unități de învățământ, practic cu cele reduse de la scenariul verde.
În ceea ce privește unitățile de învățământ în Scenariul 3 (roșu), cu participarea tuturor elevilor la activități/lecții online, acestea sunt două, respectiv Școala Gimnazială Racovița – ciclul gimnazial și Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu.
11 elevi și cinci cadre didactice au COVID-19
În școlile din Sibiu sunt 16 persoane depistate pozitiv cu SARS-Cov-2 și internate. Este vorba de 11 elevi (de la Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 1 Sibiu, Colegiul Agricol „Daniil Popovici Barcianu” Sibiu și Liceul Tehnologic „Avram Iancu” Sibiu), două cadre didactice (grădinița din cadrul Școlii Gimnaziale „Matei Basarab” Turnu Roșu și Școala Gimnazială Racovița) și trei cadre personal nedidactic (Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „Terezianum” Sibiu, Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu și Școala Gimnazială Apoldu de Sus);
Un număr de 396 persoane sunt carantinate/izolate, respectiv 360 elevi, 25 de cadre didactice, trei cadre personal didactic auxiliar și opt cadre personal nedidactic).
În comparație cu datele de vineri, numărul persoanelor internate a crescut cu doi elevi și un cadru nedidactic.
În privința persoanelor carantinate/izolate, numărul a crescut cu 106 elevi, 8 cadre didactice și 3 cadre nedidactice, dar a scăzut cu două cadre didactice auxiliare. În total sunt 396 de persoane, față de 281, vineri. (L. B.)
| Un (alt) sibian în România Educată. Elena Lotrean: „Este periculos să fim proști” |
| Cum și cine a salvat Compa după 1989: de la IPAS-ul de stat, la privatizare, listare la bursă și performanță |
| TRIBUNA, din interior. Emil David, interviu-eveniment: de la Slavici, la patroni – via PCR |
| Drone, artificii, muzică și luna plină, au făcut senzație pe cerul orașului în prima seară de FITS |
| S-a deschis trecerea peste calea ferată de pe Calea Turnișorului |
| Hotelul de Gheata de la Balea lac |
| Ansamblul "Cindrelul |
| Asfalt de autostrada pe Calea Poplacii |
| Film prezentare |