Tribuna
Cinci școli din județul Sibiu au trecut din scenariul verde în scenariul galben. 11 elevi și 5 cadre didactice au COVID
Laura BUCIU
3430 vizualizari
Cinci școli din județul Sibiu au trecut din scenariul verde în scenariul galben. 11 elevi și 5 cadre didactice au COVID

Inspectoratul Școlar Județean Sibiu a anunțat că luni erau 294 de unități de învățământ în Scenariul 1 (verde), cu participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție sanitară. Numărul este cu 5 unități de învățământ mai mic față de ultima zi de raportare, vineri.

De asemenea, 41 de unități de învățământ sunt în Scenariul 2 (galben). Acesta presupune participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție, respectiv revenirea parțială (prin rotație de una-două săptămâni) a elevilor din celelalte clase de gimnaziu și liceu, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție. Aici, numărul este mai mare 5 unități de învățământ, practic cu cele reduse de la scenariul verde.

În ceea ce privește unitățile de învățământ în Scenariul 3 (roșu), cu participarea tuturor elevilor la activități/lecții online, acestea sunt două, respectiv Școala Gimnazială Racovița – ciclul gimnazial și Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu.

 

11 elevi și cinci cadre didactice au COVID-19

 

În școlile din Sibiu sunt 16 persoane depistate pozitiv cu SARS-Cov-2 și internate. Este vorba de 11 elevi (de la Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 1 Sibiu, Colegiul Agricol „Daniil Popovici Barcianu” Sibiu și Liceul Tehnologic „Avram Iancu” Sibiu), două cadre didactice (grădinița din cadrul Școlii Gimnaziale „Matei Basarab” Turnu Roșu și Școala Gimnazială Racovița) și trei cadre personal nedidactic (Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „Terezianum” Sibiu, Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu și Școala Gimnazială Apoldu de Sus);

Un număr de 396 persoane sunt carantinate/izolate, respectiv 360 elevi, 25 de cadre didactice, trei cadre personal didactic auxiliar și opt cadre personal nedidactic).

În comparație cu datele de vineri, numărul persoanelor internate a crescut cu doi elevi și un cadru nedidactic.

În privința persoanelor carantinate/izolate, numărul a crescut cu 106 elevi, 8 cadre didactice și 3 cadre nedidactice, dar a scăzut cu două cadre didactice auxiliare. În total sunt 396 de persoane, față de 281, vineri. (L. B.)





comentarii
0 comentarii

Din aceeasi categorie
Abonamente

Targul de Cariere

TUTTI

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna