Tribuna
Fiii Satului au revenit ieri la Micăsasa
Fiii Satului au revenit ieri la Micăsasa
A III-a ediţie a Sărbătorii Fiilor Satului a strâns la Micăsasa toţi foştii locuitori, stabiliţi pe alte meleaguri. Organizatorii le-au pregătiti invitaţilor un bogat program artistic.
Localitatea Micăsasa a îmbrăcat ieri haine de sărbătoare. Cu mic, cu mare, localnicii au ţinut să fie prezenţi sărbătoarea Fiilor Satului, manifestare ajunsă la a III-a ediţie. Chiar dacă vremea nu a fost cel mai bun aliat al localnicilor, aceştia au fost prezenţi în număr destul de mare, la o sărbătoare care este deja tradiţională pentru comună. La ora 12, toată suflarea comunei a ajuns la căminul cultural din Micăsasa, locul unde s-a desfăşurat programul artistic al evenimentului. Localnicii prezenţi la locul evenimentului s-au delectat timp de câteva ore bune cu un bogat program artistic, susţinut de elevii şcolii generale din comună, formaţii de dansuri populare din Micăsasa, dar şi de cunoscutul interpret Aurelian Suciu. „Aşa cum vedeţi şi dumneavoastră, foarte mulţi localnici, dar şi fii ai satului stabiliţi pe alte meleaguri, au ţinut să fie astăzi alături de noi la această mare sărbătoare. Vreau să le mulţumesc tuturor celor care ne-au sprijinit, dar şi celor care au onorat invitaţia. Pentru noi este deja o tradiţie şi am stabilit ca în fiecare an, în a doua zi de duminică din luna iulie, să organizăm Sărbătoarea Fiilor Satului. Este sărbătoarea satului românesc, a tradiţiilor”, ne-a spus primarul din Micăsasa, Sorin Popa.
Printre invitaţii de onoare ai Sărbătorii Fiilor Satului de la Micăsasa s-au aflat senatorul Viorel Arcaş, dar şi deputatul Mircea Silvestru Lup, acesta din urmă un fiu al satului. „Pentru mine este o mare plăcere să revin la Micăsasa, locul unde m-am născut şi copilărit. Chiar dacă în ultimii ani nu am venit foarte des, este o mare plăcere să revin în locurile unde am crescut, să reîntâlnesc cunoştinţe vechi”, a spus deputatul sibian.
Evenimentul de ieri de la Micăsasa s-a încheiat după ore multe de bună dispoziţie, muzică şi dansuri populare, toţi cei prezenţi petrecând o după-amiază cât se poate de plăcută.




comentarii
4 comentarii

Fii satului nu este o sarbatoare a fiilor satului, cei cu adevarat fii satului.Este mai degraba o chiolhana gretoasa a pesedistilor locali ,unde isi sarbatoresc marile victorii in intrecerea socialista la furat.Nici vorba de traditii ,de sarbatoare.Mircea Lup Silvestru ce parere are ca fiu al satului ,ca de atatia ani la Micasasa nu se imtampla mare lucru,satul e ca dupa razboi,in timp ce adunatura pesedista aclama victorii imaginare? Bietii oameni ,se lasa pacaliti si cumparati cu un mic si o bere,si in schimb nu primesc nimic,decat promisiuni.Fii satului..hmmm...as zice mai degraba fii ploii.
Stoica
08.02.2010 10:33
prilej de sprit pentru lingai si mai ales pentru vicele bachus,ce timpiti si betivi au ajuns sa ne conduca,rusine sa ne fie micaseni.................
alegator orb
11.03.2010 13:26
RUGAMINTE---- la editia viitoare invitati-o si pe fica viceprimarului pentru a face un spectacol de striptis sau videochat in direct, pentru a vedea toata lumea de ce calitati dispune aceasta fata si localitatea!
pt conducerea acestei localitati
13.05.2010 14:14
Maine este sarbatoarea fii satului si vreau sa prezinte bostanu si corlea ei sunt un duo extraordiar iar marioara sa faca striptiss ca e dornica saraca poate prinde si ea ceva.....
zic propun
18.07.2010 01:15
Din aceeasi categorie
Abonamente

Targul de Cariere

TUTTI

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna